საქართველოს ვიზიტით ეწვია იაპონიის ციფრული სააგენტოს დელეგაცია, იაპონიის ციფრული ტრანსფორმაციის საპარლამენტო ვიცე-მინისტრის ჰიდეტო კავასაკის ხელმძღვანელობით, რომელმაც შეხვედრა გამართა საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს წარმომადგენლებთან
იუსტიციის მინისტრის მოადგილეებმა ლანა მორგოშიამ და თამარ ზოდელავამ იაპონიის დელეგაციას მიაწოდეს ინფორმაცია სერვისების ხელმისაწვდომობისა და გაციფრულების მიმართულებით საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს მიერ განხორციელებული რეფორმების შესახებ. საუბარი, ასევე, შეეხო იუსტიციის სამინისტროს საქმიანობის პრიორიტეტებსა და სახელმწიფო სერვისების განვითარების მიმართულებით საქართველოში განხორციელებულ მნიშვნელოვან სიახლეებს.
შეხვედრაზე აღინიშნა, რომ ქვეყნის მასშტაბით საჯარო და კერძო სერვისების მისაღებად მომხმარებლებს მათ საჭიროებებზე ორიენტირებული 127 იუსტიციის სახლი, ხოლო გეოგრაფიული ბარიერის დასაძლევად 90 სოფელს 20 მობილური იუსტიციის სახლი ემსახურება; სერვისები ხელმისაწვდომია პენიტენციურ დაწესებულებებში გახსნილ იუსტიციის სახლებში; 400-ზე მეტი საჯარო და კერძო სერვისის მიღება შესაძლებელია ონლაინ ელექტრონული სერვისების ერთიან პორტალზე MY.GOV.GE; მოქმედებს „გონიერი კონტრაქტი“, რომელიც ხელოვნური ინტელექტის მხარდაჭერით, კერძო საკუთრების რეგისტრაციის დისტანციური საშუალებაა.
ყურადღება გამახვილდა ქვეყანაში განხორციელებულ მიწის სისტემური რეგისტრაციის რეფორმაზე, რომელმაც საერთაშორისო წარმატება მოიპოვა. მსოფლიო ბანკის შეფასებით, მიწის სისტემური რეგისტრაციის ქართული მოდელი მსოფლიო მასშტაბით სამაგალითოა და „საჯარო რეესტრს აქვს მაღალი პოტენციალი იმისთვის, რომ სხვა ქვეყნებს ექსპერტული მხარდაჭერა გაუწიოს“. რეფორმის ფარგლებში საჯარო რეესტრმა ქვეყნის მასშტაბით 59 მუნიციპალიტეტში მოქალაქეთათვის საამზომველო სამუშაოები და მიწის ნაკვეთებზე საკუთრების უფლების რეგისტრაცია უფასოდ განხორციელა.
შეხვედრას ესწრებოდნენ იუსტიციის სამინისტროს საერთაშორისო ურთიერთობებისა და სამართლებრივი თანამშრომლობის დეპარტამენტის ხელმძღვანელი ქეთი სარაჯიშვილი, იუსტიციის სახლის თავმჯდომარე ვახტანგ ჟვანია, სახელმწიფო სერვისების განვითარების სააგენტოს თავმჯდომარე რუსუდან კოხოძე და ციფრული მმართველობის სააგენტოს თავმჯდომარე სანდრო ცირეკიძე.

Deputy Ministers of Justice Lana Morgoshia and Tamar Zodelava briefed the Japanese delegation on the reforms implemented by the Ministry of Justice of Georgia to improve the accessibility and digitalization of public services. The discussion also touched upon the priorities of the Ministry of Justice’s activities and significant innovations implemented in Georgia regarding the development of state services.
The meeting highlighted that, across the country, citizens have access to 127 Public Service Halls, providing services tailored to their needs, while 20 Mobile Public Service Halls serve 90 villages, helping overcome geographical barriers to service delivery. Services are also available through Public Service Halls established within penitentiary institutions. More than 400 public and private services can be accessed online through the unified electronic portal
MY.GOV.GE. Georgia also operates the “Smart Contract” service, which, with the support of artificial intelligence, enables the remote registration of private property.
Particular attention was paid to Georgia’s systematic land registration reform, which has gained international recognition. According to the World Bank’s assessment, Georgia’s model of systematic land registration is exemplary on a global scale, and the National Agency of Public Registry (NAPR) has significant potential to provide expert support to other countries. As part of the reform, NAPR provided free surveying services and registration of ownership rights to land plots for citizens across 59 municipalities throughout Georgia.
The meeting was also attended by Ketevan Sarajishvili, Head of the Department of International Relations and Legal Cooperation of the Ministry of Justice; Vakhtang Zhvania, Chairman of the Public Service Hall; Rusudan Kokhodze, Chairperson of the Public Services Development Agency; and Sandro Tsirekidze, Chairman of the Digital Governance Agency.