გაერო-ს გლობალურ სესიაზე გეოსივრცითი ინფორმაციის მართვის მიმართულებით საქართველოს მიერ გატარებული რეფორმები განიხილეს
ექსპერტთა კომიტეტის (UN-GGIM) მე-16 სესიაში იუსტიციის მინისტრის მოადგილე თამარ ზოდელავა მონაწილეობს. მინისტრის მოადგილემ, საჯარო რეესტრის ეროვნული სააგენტოს წარმომადგენლებთან ერთად, საერთაშორისო აუდიტორიას გეოსივრცითი ინფორმაციის მართვის მიმართულებით ქვეყნის ხედვა და წარმატებული რეფორმები გააცნო.
ღონისძიების ფარგლებში თემატური სესიებიც გაიმართა, რომლებზედაც ქართულმა მხარემ მიწისა და უძრავი ქონების ადმინისტრირების სფეროში დანერგილი ინოვაციური პროდუქტები და ციფრული ტრანსფორმაციის შედეგები წარადგინა.
გაერო-ს გლობალური გეოსივრცითი ინფორმაციის მართვის ექსპერტთა კომიტეტი გეოსივრცითი ინფორმაციის მართვის სფეროში ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი საერთაშორისო პლატფორმაა. ყოველწლიურ სესიებში წევრი ქვეყნების სახელმწიფო უწყებების, საერთაშორისო და აკადემიური ორგანიზაციების წარმომადგენლები და წამყვანი ექსპერტები მონაწილეობენ. ღონისძიების მიზანი გეოსივრცითი ინფორმაციის ეფექტიანი მართვისა და გამოყენების ხელშეწყობა, ამ მიმართულებით საერთაშორისო თანამშრომლობის გაძლიერება და გაერო-ს ინტეგრირებული გეოსივრცითი ინფორმაციის ჩარჩოს (UN-IGIF) განვითარების მხარდაჭერაა.
ექსპერტთა კომიტეტის სესიაში მონაწილეობა საქართველოსთვის მნიშვნელოვანი შესაძლებლობაა, კიდევ უფრო გააძლიეროს ქვეყნის პოზიციონირება გეოსივრცითი ინფორმაციის მართვის სფეროში, დაამყაროს ახალი პროფესიული კავშირები პარტნიორ ქვეყნებსა და დარგის ექსპერტებთან, გაეცნოს საერთაშორისო პრაქტიკას და ხელი შეუწყოს მის დანერგვას

Georgia's Reforms in Geospatial Information Management were Presented at the 16th Session of the United Nations Committee of Experts
Deputy Minister of Justice of Georgia, Tamar Zodelava, is participating in the 16th Session of the United Nations Committee of Experts on Global Geospatial Information Management (UN-GGIM). Together with representatives of the National Agency of Public Registry, the Deputy Minister presented Georgia's vision and successful reforms in the field of geospatial information management to the international community.
As part of the event, thematic sessions were held during which the Georgian delegation showcased innovative products introduced in the fields of land and immovable property administration, as well as the results of the country's digital transformation.
UN-GGIM is one of the leading international platforms dedicated to geospatial information management. Its annual sessions bring together representatives of government institutions from Member States, international and academic organizations, and leading experts. The Committee aims to promote the effective management and use of geospatial information, strengthen international cooperation in this field, and support the implementation and further development of the United Nations Integrated Geospatial Information Framework (UN-IGIF).
Participation in the Committee's session provides Georgia with an important opportunity to further strengthen its international standing in the field of geospatial information management, establish new professional partnerships with participating countries and leading experts, exchange knowledge on international best practices, and facilitate their implementation in Georgia.