სივრცითი მონაცემების ინფრასტრუქტურის მულტიფუნქციური გეოპორტალი NSDI.GOV.GE განახლდა
იუსტიციის სამინისტროს საჯარო რეესტრის ეროვნული სააგენტო აგრძელებს ციფრული სერვისების განვითარებას და მომხმარებლებს ეროვნული გეოპორტალის - NSDI.GOV.GE-ის განახლებულ ვერსიას სთავაზობს.
გეოპორტალი თანამედროვე, მულტიფუნქციური პლატფორმაა, რომელიც მნიშვნელოვნად ამარტივებს სივრცითი მონაცემების მოძიებას, დამუშავებასა და გაზიარებას. სისტემაში განხორციელებული ფუნქციური, სისტემური და ვიზუალური ცვლილებები ზრდის მონაცემებზე წვდომის სისწრაფეს, მართვის ეფექტიანობასა და უზრუნველყოფს საერთაშორისო სტანდარტებთან შესაბამისობას.
ეროვნული გეოპორტალისა და მასთან დაკავშირებული ვებ-აპლიკაციების განახლების ფარგლებში ვებგვერდს დაემატა ახალი კომპონენტები და მნიშვნელოვნად გაუმჯობესდა 10-ზე მეტი პარამეტრი:
• დაინერგა მომხმარებელთა მართვის ახალი, მოქნილი სისტემა;
• შეიქმნა დამატებითი საინფორმაციო სექციები;
• ინტეგრირდა სტატისტიკის მოდული;
• შეიქმნა მომხმარებლის პერსონალიზებული, ავტორიზებული სივრცე;
• დაემატა რუკების გენერირებისა და ექსპორტის გაფართოებული ფუნქციონალი;
• დაინერგა გრაფიკული ხაზვის თანამედროვე ინსტრუმენტები;
• გეოპორტალზე ინტეგრირდა სხვადასხვა გეოსერვისი;
• განახლდა სივრცითი მონაცემების ატვირთვის ფორმატი;
• გაუმჯობესდა მეტამონაცემების მართვის სისტემა;
• პლატფორმაში ინტეგრირდა ხელოვნური ინტელექტის ინსტრუმენტები;
• ვებგვერდს დაემატა თარჯიმნის ფუნქცია;
გეოპორტალი NSDI.GOV.GE ქვეყნისთვის მნიშვნელოვანი ციფრული პლატფორმაა, რომელიც აერთიანებს როგორც სახელმწიფო უწყებების, ისე კერძო სექტორის მიერ შექმნილ მონაცემებს და ხელს უწყობს ინფორმაციის ეფექტიან გაცვლასა და გამოყენებას.
ეროვნული გეოპორტალის განახლებული ვერსიის შესახებ დეტალური ინფორმაცია იხილეთ ბმულზე: https://nsdi.gov.ge/ka/releases/19

The Multifunctional Geospatial Data Infrastructure Geoportal NSDI.GOV.GE Has Been Updated
The National Agency of Public Registry under the Ministry of Justice of Georgia continues to enhance its digital services and now offers users an updated version of the national geoportal – NSDI.GOV.GE.
The geoportal is a modern, multifunctional platform that significantly simplifies the discovery, processing, and sharing of spatial data. The functional, technical, and visual improvements implemented within the system increase the speed of access to data, improve management efficiency, and ensure compliance with international standards.
As part of the upgrade of the national geoportal and its associated web applications, new components have been added and more than ten key features have been significantly improved:
• A new, flexible user management system has been implemented;
• Additional information sections have been created;
• A statistics module has been integrated;
• A personalized, authorized user workspace has been developed;
• Advanced map generation and export functionalities have been added;
• Modern graphical drawing tools have been introduced;
• Various geospatial services have been integrated into the geoportal;
• The spatial data upload format has been updated;
• The metadata management system has been improved;
• Artificial intelligence tools have been integrated into the platform;
• A translation feature has been added to the website.
NSDI.GOV.GE is an important national digital platform that brings together data produced by both public institutions and the private sector, facilitating the efficient exchange and use of information.
Detailed information about the updated version of the national geoportal is available at: https://nsdi.gov.ge/ka/releases/19