საჯარო რეესტრმა გეოსივრცითი ტექნოლოგიების განვითარების ქართული მოდელი გეოგრაფიული ასოციაცია "EuroGeographics"-ის ასამბლეის მონაწილეებს გააცნო
იუსტიციის სამინისტროს საჯარო რეესტრის ეროვნულმა სააგენტომ, როგორც გეოსივრცითი მონაცემების ერთ-ერთმა მსხვილმა მწარმოებელმა უწყებამ, „ევროგეოგრაფიკსის“ გენერალურ ასამბლეაში მიიღო მონაწილეობა.
ბელგიაში გამართულ ღონისძიებაზე სააგენტოს დელეგაცია ასოციაციის 2025 წლის საქმიანობის ანგარიშს და მიმდინარე წლის პრიორიტეტულ მიმართულებებს გაეცნო.
პანელური სესიის - „გეოსივრცითი მონაცემები ძლიერი, უსაფრთხო, წარმატებული და კონკურენტუნარიანი ევროპისთვის“ - ფარგლებში, სააგენტომ პარტნიორ უწყებებს გეოსივრცითი მონაცემების წარმოების, მათი გამოყენების გამოცდილება და სტრატეგიული ხედვები გაუზიარა.
სააგენტოს წარმომადგენლებმა დეტალურად ისაუბრეს პირველ მულტიფუნქციურ გეოპორტალზე NSDI.GOV.GE რომელიც ხელს უწყობს სახელმწიფო და კერძო სექტორის სივრცითი მონაცემების ერთიან სისტემატიზაციას.
ღონისძიებაზე დელეგაციის წევრებმა ინფორმაცია მიიღეს ევროპის ქვეყნების საუკეთესო პრაქტიკაზე, ევროკავშირის გეოსივრცით ინიციატივებსა და საერთაშორისო სტანდარტებზე, რომლებიც მონაცემთა ხარისხსა და ხელმისაწვდომობას აუმჯობესებს.
საჯარო რეესტრის ეროვნული სააგენტო 2010 წლიდან ასოციაცია „ევროგეოგრაფიკსის“ წევრია, რომელიც ევროპის მასშტაბით 46 ქვეყნის 60-ზე მეტ კარტოგრაფიის, კადასტრის და მიწის რეგისტრაციის უწყებას აერთიანებს.

The National Agency of Public Registry Introduced the Georgian Model of Geospatial Technology Development to the Participants of the General Assembly of the “EuroGeographics”
The National Agency of Public Registry (NAPR) under the Ministry of Justice of Georgia, as one of the major producers of geospatial data, participated in the General Assembly of “EuroGeographics.”
At the annual event organized by the international association, which this year was held in Belgium, the Agency’s delegation reviewed the association’s 2025 activity report and the priority areas for the current year.
Within the framework of the panel session “Geospatial Data for a Strong, Secure, Prosperous and Competitive Europe,” the NAPR shared with partner institutions its experience in the production and use of geospatial data, as well as its strategic vision in this field.
The Agency’s representative spoke in detail about the first multifunctional geoportal, NSDI.GOV.GE which supports the unified systematization of spatial data from both the public and private sectors.
During the event, members of the delegation received information about the best practices of European countries, EU geospatial initiatives, and international standards aimed at improving data quality and accessibility.
The National Agency of Public Registry has been a member of the “EuroGeographics” association since 2010. The association brings together more than 60 cartography, cadastre, and land registration agencies from 46 European countries.