მიწის სისტემური რეგისტრაციის რეფორმა 2026 წლის 1 იანვარს სრულდება
მიწის სისტემური რეგისტრაციის რეფორმა, რომელსაც იუსტიციის სამინისტროს საჯარო რეესტრის ეროვნული სააგენტო 2022 წლიდან ახორციელებს, 2026 წლის 1 იანვარს სრულდება
2025 წლის 1 დეკემბრის მდგომარეობით:
სახელმწიფომ მოსახლეობისთვის სრულიად უფასოდ,აზომა 2 094 707 მიწის ნაკვეთი, ჯამური ფართობით 1 101 570 ჰა
მიწის მესაკუთრე საქართველოს 1 469 581 მოქალაქე გახდა
საჯარო რეესტრის მიერ განხორციელებული საამზომველო სამუშაოების შედეგად, ქვეყნის საკადასტრო დაფარულობა 95%-ზე მეტია
მიწის ნაკვეთის რეგისტრაციის ყველა განაცხადი, რომელიც მოქალაქეებს იუსტიციის სახლებში, ადგილობრივი თვითმმართველობის დაწესებულებებსა და ვებპორტალზე slr.napr.gov.ge აქვთ წარმოადგენილი ან რეფორმის დასრულებამდე წარმოადგენენ, საჯარო რეესტრი მომდევნო წელს სისტემური რეგისტრაციის რეფორმის კანონმდებლობის შესაბამისად განიხილავს და კანონით გათვალისწინებულ უფასო მომსახურებებს გაუწევს
იმ შემთხვევაში თუ დაინტერესებულმა პირებმა ობიექტური მიზეზების გამო 2022- 2025 წლებში ვერ ისარგებლეს მიწის სისტემური რეგისტრაციის რეფორმით, შესაძლებლობა მიეცემათ 2026 წლის 1-ლი იანვრიდან მიწის ნაკვეთის რეგისტრაციის მოთხოვნა საჯარო რეესტრში სპორადული წესით წარადგინონ
შეგახსენებთ, საჯარო რეესტრის ეროვნული სააგენტო მიწის სისტემური რეგისტრაციის რეფორმას მთელი ქვეყნის, (გარდა თვითმმართველი ქალაქებისა) მასშტაბით 59 მუნიციპალიტეტში ახორციელებს

The systematic land registration reform was completed on January 1, 2026
The systematic land registration reform, implemented by the National Agency of Public Registry (NAPR) under the Ministry of Justice of Georgia since 2022, was completed on January 1, 2026
As of December 1, 2025:
·         The state has surveyed 2,094,707 land parcels free of charge for the citizens of Georgia, with a total area of 1,101,570 ha;
·         1,469,581 citizens have become landowners;
·         As a result of cadastral surveying works carried out by the NAPR, cadastral coverage exceeded 95%.
All applications for land parcel registration submitted by citizens of Georgia at the Public Service Halls, local authorities, or via the web portal (slr.napr.gov.ge), as well as those to be submitted before the completion of the reform, will be reviewed by the NAPR in the following year in accordance with the legislation governing the systematic registration reform, and the services will be provided by the law free of charge.
If interested parties were unable to benefit from the systematic land registration reform during 2022-2025 due to objective reasons, they will have the opportunity, starting from January 1, 2026, to submit a request for land registration to the NAPR under the sporadic registration procedure.
Please note that the National Agency of Public Registry has been implementing the systematic land registration reform across the country (except self-governing cities), covering 59 municipalities.