იუსტიციის სამინისტროს საჯარო რეესტრის ეროვნულმა სააგენტომ ეროვნული სივრცითი ინფრასტრუქტურის კვირეულის ფარგლებში გამართულ შემაჯამებელ ღონისძიებაზე რეფორმის მიმდინარე ანგარიში წარადგინა.
ღონისძიებაზე იუსტიციის მინისტრმა - პაატა სალიამ რეფორმის მნიშვნელობაზე ისაუბრა და ეროვნული სივრცითი ინფრასტრუქტურის განვითარების კომპონენტებზე სამომავლო ხედვები დასახა.
საჯარო რეესტრის ეროვნული სააგენტოს თავმჯდომარემ - დავით დევიძემ სააგენტოს მიერ შექმნილი პირველი მულტიფუნქციური გეოპორტალის
NSDI.GOV.GE პრეზენტაცია გამართა.
გეოპორტალზე სივრცითი მონაცემების მწარმოებელი სუბიექტები განათავსებენ და საჯაროდ ხელმისაწვდომს გახდიან საქართველოში არსებულ სივრცით მონაცემებს. მისი საშუალებით მოქალაქეები და ორგანიზაციები შეძლებენ ქვეყანაში არსებული სივრცითი ობიექტის ყველა მწარმოებლის ავთენტური მონაცემის გაცნობასა და ჩამოტვირთვას.
საჯარო რეესტრი ეროვნული სივრცითი მონაცემების ინფრასტრუქტურის რეფორმის კვირეულის ფარგლებში საერთაშორისო ექსპერტებთან სამუშაო შეხვედრებს მთელი კვირის განმავლობაში მართავდა.
შეხვედრების ფარგლებში სააგენტოს წარმომადგენლებმა ლუვენის უნივერსიტეტის პროფესორებთან ერთად რეფორმის სხვადასხვა კომპონენტის განვითარებაზე იმსჯელეს და საერთაშორისო პრაქტიკა გაიზიარეს. პროცესში უცხოელი კოლეგების ჩართულობით ეროვნული სივრცითი ინფრასტრუქტურა თავსებადი იქნება ევროკავშირის სტანდარტებთან.
„ეროვნული სივრცითი მონაცემების ინფრასტრუქტურის შესახებ“ საქართველოს კანონის მიხედვით იუსტიციის სამინისტროს საჯარო რეესტრის ეროვნული სააგენტო განისაზღვრა კოორდინატორ უწყებად რაც სხვა ფუნქციებთან ერთად გულისხმობს მეტამონაცემების ეროვნული კატალოგის შექმნას.
ეროვნული სივრცითი მონაცემების ინფრასტრუქტურა (National Spatial Data Infrastructure - NSDI) წარმოადგენს კოორდინირებულ სისტემას, რომლის მთავარი მიზანია საჯარო უწყებების (სუბიექტების) მიერ შექმნილი სტანდარტული, ვალიდური და აქტუალური სივრცითი მონაცემების ეფექტური მართვა და მარტივი გაზიარება მრავალი მომხმარებლისთვის წვდომის საერთო წერტილის - ეროვნული გეოპორტალის საშუალებით.

The National Agency of Public Registry summarized the ongoing work of the National Spatial Data Infrastructure (NSDI) reform
News image 8
The National Agency of Public Registry under the Ministry of Justice of Georgia presented the ongoing report on the reform at the summary event held as part of the National Spatial Infrastructure Week.
At the event, the Minister of Justice of Georgia, Paata Salia, spoke about the significance of the reform and outlined future visions for the development components of the NSDI.
The Chairman of the National Agency of Public Registry, Davit Devidze, presented the first multifunctional geoportal (NSDI.GOV.GE) created by the NAPR.
On the geoportal, spatial data producers upload and make the spatial data existing in Georgia publicly available. Through this platform, citizens and organizations can access and download authentic data from all producers for any spatial object in the country.
During NSDI Week, the National Agency of Public Registry held working meetings with international experts.
Within the framework of the meetings, representatives of the NAPR, together with professors from KU Leuven, discussed the development of various components of the reform and shared international best practices. With the involvement of foreign colleagues, the NSDI will be made compatible with EU standards.
Subject to the Law of Georgia on the National Spatial Data Infrastructure, the National Agency of Public Registry under the Ministry of Justice of Georgia was designated as the NSDI Coordinator and, among other functions, was tasked with establishing the National Metadata Catalogue.
The National Spatial Data Infrastructure (NSDI) is a coordinated system aimed at the effective management and easy sharing of standardized, valid, and up-to-date spatial data created by public authorities (subjects) for many users through a common access point - the National Geoportal.