ექსპერტთა ჯგუფს საჯარო რეესტრის ეროვნული სააგენტოს თავმჯდომარე დავით დევიძე, მოადგილეებთან და ეროვნული სივრცითი მონაცემების ინფრასტრუქტურის (NSDI) შექმნაში მონაწილე დეპარტამენტის წამომადგენლებთან ერთად შეხვდა.
შეხვედრაზე სააგენტომ სივრცითი მონაცემების ინფრასტრუქტურის მიმართულებით განხორციელებული მნიშვნელოვანი აქტივობები, პირველი მულტიფუნქციური გეოპორტალი -
NSDI.GOV.GE განიხილა.
ვიზიტის ფარგლებში საერთაშორისო ექსპერტთა ჯგუფმა სააგენტოს მიერ განხორციელებულ საქმიანობაზე შეფასების ანგარიში წარადგინა და სააგენტოს 2026 წლის გეგმებზე იმსჯელა.
მხარეებმა განიხილეს ისეთი მნიშვნელოვანი საკითხი, როგორიცაა ევროკავშირის სივრცითი მონაცემების ინფრასტრუქტურასთან (INSPIRE დირექტივა) ეროვნული გეოპორტალის თავსებადობა.
შეხვედრაზე ექსპერტთა ჯგუფმა წარადგინა NSDI ბიზნეს მოდელის პროექტი, რომელიც მონაცემების ღიაობასა და ე.წ. Open Data კონცეფციაზეა დაფუძნებული. აღნიშნული მოდელის საშუალებით ყველა დაინტერესებულ პირს თავისუფლად ექნება წვდომა სახელმწიფოს მიერ წარმოებულ სივრცით მონაცემებზე.
ეროვნული სივრცითი მონაცემების საერთაშორისო ექსპერტებთან სამუშაო შეხვედრები მთელი კვირის განმავლობაში გაიმართება. მასში მონაწილეობენ ლუვენის უნივერსიტეტის წარმომადგენელი დენი ვანდერბრუკე და გლენ ვანკაუვენბერგე, რომელიც NSDI ბიზნეს-მოდელის, მონაცემთა გაზიარების სტრატეგიისა და ლიცენზირების ჩარჩოს შემუშავებაზე მუშაობს.

The National Agency of Public Registry under the Ministry of Justice is hosting a delegation of international experts as part of the ongoing development of Georgia’s National Spatial Data Infrastructure (NSDI)
The expert group met with David Devidze, Chairman of the National Agency of Public Registry, along with his deputies and department representatives involved in building the NSDI.
During the meeting, NAPR highlighted key achievements in NSDI development, including the launch of Georgia’s first multifunctional geoportal – NSDI.GOV.GE.
As part of the visit, the international experts presented an evaluation of NAPR’s activities and discussed its strategic plans through 2026.
The parties also emphasized an important issue: ensuring the national geoportal’s compatibility with the EU Spatial Data Infrastructure (INSPIRE Directive).
The expert group introduced a draft NSDI business model built on principles of openness and the Open Data concept. The model aims to provide free access for all interested stakeholders to state-produced spatial data.
Throughout the week, NAPR will hold working sessions with international NSDI experts, including Danny Vandenbroucke (University of Leuven) and Glenn Vancauwenberghe, who are advising on the NSDI business model, data-sharing strategy and licensing framework.