გეოინფორმაციული სფეროს პოლიტიკის ძირითადმა განმსაზღვრელმა უწყებამ - საჯარო რეესტრმა - გაეროს გლობალურ სესიაზე საერთაშორისო პრაქტიკა გაიზიარა
იუსტიციის სამინისტროს საჯარო რეესტრის ეროვნული სააგენტოს დელეგაცია ნიუ-იორკში გაეროს გლობალური გეოსივრცითი ინფორმაციის მართვის ექსპერტთა კომიტეტის (UN-GGIM) მე-15 სესიაზე აქტუალურ საკითხებს გაეცნო.
სამუშაო სესიების ფარგლებში საჯარო რეესტრის თავმჯდომარის მოადგილემ ვახტანგ ბოხაშვილმა სააგენტოს წარმომადგენლებთან ერთად მიწის ეფექტური ადმინისტრირებისა და მართვის ინტეგრირებულ გეოსივრცულ ინფორმაციასა და სტანდარტების დანერგვაზე იმსჯელა.
საჯარო რეესტრის ეროვნული სააგენტო ქვეყნის გეოდეზიურ, კარტოგრაფიულ და საკადასტრო მონაცემებზე პასუხისმგებელი უწყებაა, რომელიც მნიშვნელოვან ძირითად, საბაზისო გეოგრაფიულ ბაზებს ქმნის. სააგენტო კოორდინაციას უწევს ეროვნული სივრცითი მონაცემების ინფრასტრუქტურის (NSDI) შექმნასა და განვითარებას.
ქვეყნის მასშტაბით საჯარო რეესტრის ეროვნული სააგენტო ახორციელებს მიწის სისტემური რეგისტრაციის რეფორმას, რისთვისაც მნიშვნელოვანია გეოსივრცითი მიმართულებით საერთაშორისო გამოცდილების გაცნობა.
სააგენტო ასევე მუშაობს UN-GGIM-ის გეოსივრცითი ინფორმაციის ინტეგრირებული სტრუქტურის (IGIF) განხორციელების მიმართულებით, რაც ხელს შეუწყობს ეროვნული სივრცითი მონაცემების განვითარებას, ძირითადი გეოსივრცითი მონაცემების გაზიარებასა და ეფექტურ მართვას.
გაეროს გლობალური გეოსივრცითი ინფორმაციის მართვის ექსპერტთა კომიტეტის (UN-GGIM) სესია გაეროს ეკონომიკური და სოციალური საკითხების დეპარტამენტის სტატისტიკის სამსახურის ორგანიზებით ყოველწლიურად იმართება.
ღონისძიებაში მონაწილეობას იღებენ გეოსივრცით სფეროსთან დაკავშირებული წევრი ქვეყნების სახელმწიფო უწყებები, ასევე აკადემიური და საერთაშორისო ორგანიზაციების წარმომადგენლები და საერთაშორისო ექსპერტები.

The delegation of the National Agency of Public Registry under the Ministry of Justice of Georgia attended the 15th Session of the United Nations Committee of Experts on Global Geospatial Information Management (UN-GGIM) in New York and reviewed current issues.
Within the framework of the working sessions, Deputy Chairman of the National Agency of Public Registry, Vakhtang Bokhashvili, together with agency representatives, discussed integrated geospatial information and the introduction of standards for effective land administration and management.
The National Agency of Public Registry is the body responsible for the country’s geodetic, cartographic, and cadastral data, creating essential and fundamental geographic databases. The agency also coordinates the establishment and development of the National Spatial Data Infrastructure (NSDI).
Across the country, the National Agency of Public Registry is implementing a systematic land registration reform, for which international experience in geospatial management is of key importance.
The agency is also working on the implementation of the Integrated Geospatial Information Framework (IGIF) of UN-GGIM, which will contribute to the development of national spatial data, the sharing of fundamental geospatial information, and its effective management.
The sessions of the United Nations Committee of Experts on Global Geospatial Information Management (UN-GGIM) are organized annually by the UN Department of Economic and Social Affairs, Statistics Division.
The event brings together state institutions from member countries engaged in the geospatial field, as well as representatives of academia, international organizations, and international experts.